• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Anlık
Yarın
17° 27° 13°

"Söz bitti, sıra grevde!"

"Söz bitti, sıra grevde!"

 İstanbul İl ve İlçe belediyelerinde çalışan işçiler düzenledikleri eylemle İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ı uyardı.

SERKAN KURT serkan@emekdunyasi.net

CEM AVAROĞLU cem@emekdunyasi.net

İstanbul İl ve İlçe belediyelerinde çalışan işçiler düzenledikleri eylemle İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ı uyardı. Saat 18.30'da Taksim Tramvay Durağı'nda buluşan işçiler kalabalık ve coşkulu bir şekilde İstiklal Caddesi'nden yürüyerek Galatasaray Meydanı'na geldiler.

İstanbul belediyeleriyle Belediye-İş Sendikası arasında aylardır süren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sonucunda birçok belediyenin kapısına grev kararı asılıyor. Belediye çalışanlarının talepleri arasında kapsam dışılığın kaldırılması, ücretlerin arttırılması ve belediyelerdeki taşeron uygulamasına son verilmesi var. İşçiler yaptıkları eylemde, taleplerinin karşılanmaması durumunda önümüzdeki aylarda İstanbul'da grevin kapıda olduğunu dile getirdiler. Eyleme Tes-İş'in örgütlü olduğu İSKİ ve İGDAŞ işçileri de destek verdi.

İşçiler İstiklal Caddesi'nde yaptıkları yürüyüşte, "Söz bitti, sıra grevde", "İş, ekmek yoksa, barış da yok", "İşçiler burada, Topbaş nerede", Zafer direnen emekçinin olacak" sloganları atıldı. Topbaş'ın sahibi olduğu Saray Muhallebicisi'nin önünden geçerken alkış ve ıslıklarla Kadir Topbaş'a olan tepkilerini gösterdiler. Yürüyüş sırasında caddede bulunan insanlar alkışlarla işçilere destek gösterdiler.

BELEDİYE'DE ANLAŞMA YOK

 Belediye-İş İstanbul Şubeleri adına konuşan Belediye-İş İstanbul 5 No'lu Şube Başkanı Nihat Altaş, İstanbul belediyelerinde yaşanan süreci anlatan bir açıklama yaptı. Açıklamada "İBB'ye bağlı İspark A.Ş, İston A.Ş, İsfalt A.Ş, İsbak A.Ş., Belbim A.Ş, Bimtaş A.Ş., Kültür ve Sanat Ürünleri A.Ş ile ilçe belediyeleri; Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa, Sultangazi ve Üsküdar, Tes-İş Sendikası'na bağlı İSKİ ve İGDAŞ'ta İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın uzlaşmaz tutumu sayesinde tüm İstanbul AKP belediyelerininde görüşmeler tıkanmıştır. Bu tıkanmanın sonucu olarak İBB kapısına grev kararı asılmıştır." denildi. Süreçte İETT, Halk Ekmek ve Hamidiye A.Ş'de işçilerin görüşleri alınmadan Hak-İş tarafından imzalanan 5 bin işçiyi kapsayan sözleşmeyi sanki bütün belediye işçileriyle uzlaşmış gibi lanse edilmesini eleştiren Altaş, "Oysa bu sözleşmenin bağıtlanmasını bekleyen 20 bin belediye işçisi bulunmaktır." dedi. Yine Hak-İş'in Anayasa değişikliğindeki tutumuna değinen Altaş, Hak-İş'in ilanlarında yasakçı anayasaya hayır deyip, fakat yüksek okul mezunu işçiler kapsam dışı çalıştırıldıkları için sözleşmelerden yararlanamadığını göremeyecek kadar işçiden ve emekten uzak, yandaş bir sendikacılık anlayışı taşıdığına vurgu yaptı.

"OLUŞACAK OLUMSUZLUKLARIN SORUMLUSU TOPBAŞ'TIR"

Edirnekapı ve Saraçhane'de yaptıkları eylemlerle Başkan Topbaş'a seslendiklerini ve Ağustos ayı ortalarından itibaren başlayacak olan grevler konusunda uyarıda bulunduklarını söyleyen Atlaş, "Bu greve gidecek işçileri sayısal olarak düşünenler, büyük bir yanılgı yaşayacaklar. Hayatın her alanında ve her yerinde etkili olacak grev ve eylemlilikler yaşamı etkileyecek" diye konuştu. Atlaş, TİS'i masada sonlandırmaktan yana olduklarını, aksi takdirde İstanbul'da yaşanan bir grevin olumsuzluklarından sorumlu olmayacaklarını kaydetti.

"TAŞERON İŞÇİYE DEĞİL, TAŞERON SİSTEMİNE KARŞIYIZ"

Yürüyüş sırasında işçilerden aldığımız görüşlerde işçiler, taleplerinin arkasında durduklarını belirttiler. Grev kararı asmalarına rağmen Topbaş'ın uzlaşmaz tavrının devam ettiğini söyleyen işçiler, haklarını almak için grev silahını kullanacaklarını söylediler. İstanbul'daki tüm belediye işçilerinin ortak mücadele etmesi gerektiğinin altını çizerlerken, "Hak-İş bizi de kendi işçisini de sattı." diyerek, Hak-İş'in TİS'teki tutumunu eleştirdiler. Kadir Topbaş'ın mücadelelerini kırmak için kullandığı kozlardan birini Hak-İş'in tutumu olarak gösterirlerken, diğerinin de taşeron sistemi olduğunu söyleyen işçiler, "Biz taşeron sistemine karşıyız. Yoksa taşeron işçiler de bizim kardeşimizdir." dediler. İşçiler "Taşeron işçilerin çok zor şartlarda, güvencesiz, sigortasız ve sendikasız çalışmaya itildiklerini" belirtti. İBB'nin kaldırım yapım işlerinde çalışan bir işçi ise "İstanbul'da yolsuzluğun merkezi İBB'dir. Sürekli kaldırım söküp, takıyoruz. Bir de lale ektirdiler her yere, belediyenin trilyonları lalecilere, kaldırım şirketlerine veriliyor. İşçiye ise 3 kuruşu reva görüyorlar." dedi.

(emekdunyasi.net)


Yorumlar - Yorum Yaz


Etkinlik Takvimi