Bugun...

Fransa'nın içinden Sarı Yelekliler'e Bir Bakış

Fransa'nın içinden Sarı Yelekliler'e Bir Bakış

Ali Jean Çorakçı
 Paris/07.10.2018-Aydınlık

Üniversite eğitimini Fransa'da tamamlayan biri olarak, Fransızları, Banliyölerin yandığı 2005 yılında yapılan gösteriler de dahil olmak üzere ilk kez bu kadar isyankar gördüğümü belirtmek isterim.

Banliyö olaylarıyla, şu anda yaşadığımız süreç pek tabii aynı değil ancak bazı paralellikler gösteriyor ve fikrimce protestolar bugünlerde daha da şiddetli bir yöne doğru evriliyor.

Fransa'da gerçekleşen kitlesel protesto gösterilerinin tetikleyicisi, mevcut ve geçmiş hükümetlerin politikalarıyla ortaya çıkan 'hayat pahalılığı' ve Fransız alt sınıflarının bu sayede hapsolduğu zor hayat koşullarıdır.

Bu noktada şüphesiz, Fransız polisinin 2005 yılında Banliyö gençlerine uyguladığı çifte standartı da unutmamak lazım. La Haine filmininde bu isyanların daha eskiye dayandığını anlatılıyor. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Sarı Yeleklilerin Anatomisi

Fransa'da gördüğüm manzarada en çok dikkatimi çeken; protesto gösterilerinin içinde sağcısı, solcusu, komünisti ile alt ve orta sınıflardan gelen Macron'a oy vermiş insanların aktif bir şekilde yer alıyor olmaları. Protestocu grupların içinde en kalabalık olanı ise sendiklara bağlı işçiler ve hayatlarını 1200 Avro ile idare etmeye çalışan Fransa'nın en düşük gelir grubuna ait insanlar. Fransa'da 1200 Avro ile yaşamak gerçekten çok zor. Bir de çocuklu, yeni evlenmiș çiftleri düşünün; hayatlarını dahi zor idame ettiriyorlar.

Olaylara dönmek gerekirse, en son Başbakan Philipot'un yaptığı 'jestler' de kimseyi memnun etmeyince, Élysée sarayındaki siyasi otorite Cumartesi günü daha büyük olayların meydana gelmesinden ve hatta silahların çekilmesinden korktuklarını dile getirmeye başladılar.

Emmanuel  Macron Yetersiz Ve Direnemiyor

18 ay önce hükümetin başına geçen Emmanuel Macron ilk kez Fransız halkının taleplerine karşı direnç gösteremedi. Son 3 haftada, başta başkent Paris olmak üzere gerçekleştirilen protesto gösterilerinde geriliminin iyice artması üzere Macron, G20 zirvesi dönüşü Başbakan Edouard Philippe'i görevlendirerek hem Sarı Yeleklilerle görüşmesini hem de Muhalif partilerin liderleriyle görüşüp sorunların çözülmesini istedi.

Fransız Muhalif liderler Marine Le Pen ve Jean Luc Melancon, Macron'un, Fransız halkının sert protestosu karşısında olayları iyi yorumlayamadığını ve halkı küçümsediğini açıkladılar.

Türkiye'de Sarı Yeleklileri doğru yorumlanmıyor

Son olarak, Türkiye'de de kendilerini 'muhalif' olarak tanımlayan bir grup gazeteci ve yorumcunun da Sarı Yeleklileri doğru yorumlamadığının altını çizmek isterim.

TV'lerde kendilerini 'duayen gazeteci' gibi gösteren bu kişiler Twitter ve Facebook'tan Fransa'daki sarı yelekli protestocuları 'aşırı sağcı ve faşist' gruplar şeklinde tanımlamaları ve protestocuları 'sağı solu yıkan Marine Le Pen partizanları' şeklinde tanımlamaları oldukça gülünç. Sarı Yeleklilerin içinde așırı sağ ve sol gruplardan Fransız vatandaşlarının yanı sıra liberaller ve hatta hayat pahalılığından sıkılmış ve bunalmıș tamamen apolitik insanlar da var.

Umarım Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Sarı Yelekliler'i sağ solu yıkan gruplardan ayırır ve halkı dinlemeye karar verir çünkü bu şekilde bir inatlaşma Fransız siyasi geleneğine ve böylesi bir sertlik de aşkın kenti Paris'e hiç yakışmıyor.YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI